בין אם אתם בעלי עסקים או מנהלים בחברה, ככל הנראה שמעתם את המונח "אינטרנט עסקי". ההבדלים בין קונספט זה, המתייחס לאספקת חיבור אינטרנט המותאם אישית ברמה ה״נתפרת״ לצרכי עסק, לבין "אינטרנט ביתי" אינו זניח ואף משמעותי. במאמר זה, נציג את ההבדלים העיקריים שבין אינטרנט עסקי לאינטרנט ביתי.

 

הקדמה

כל אדם החי בחברה המודרנית יכול להעיד על שימושו ברשת האינטרנט, בהיקף כזה או אחר. חלק משתמשים בנתונים הניידים שמוקנים על ידי ספק הסלולר ומסתפקים בכך. יש שילכו צעד קדימה, וירכשו שירותי ספק אינטרנט ביתי. בראש הפירמידה עומד האינטרנט העסקי – תחום ייחודי המאפשר לעסקים רבים לבצע התפתחות מבוססת טכנולוגיה, המנצלת את המשאבים והכלים השונים הפתוחים לעסקים המתנהלים בשוק המודרני.

 

אינטרנט ביתי – מה זה

זהו סוג האינטרנט המוכר והפשוט ביותר. ניתן לרכוש אותו על בסיס תשתית DSL סטנדרטית, המאפשר גלישה לא סדירה במהירויות שינועו בין חמישה עשר לכמה מאות מגה בייטים בשנייה, או לאחרונה גם באמצעות חיבור סיבים ביתי המאפשר גלישה עד מהירות הורדה של 1Gb. האינטרנט הביתי נועד לשימוש סדיר ופשוט – לרוב למשפחות או אנשים פרטיים המעוניינים לגלוש על פני רשת ווי פיי (Wi-Fi) בביתם, במחשב, בסלולר או בטלוויזיה. רובנו מכירים קונספט זה מקרוב, היות ומרבית הבתים במדינת ישראל צורכים שירותי אינטרנט ביתי לבדיקת מהירות הגלישה >>

 

אינטרנט עסקי – על רגל אחת

מנגד לאינטרנט הביתי, תמצאו את הפנים העסקיים של גלישה על פני רשת האינטרנט. תשתית זו, המותאמת באופן פרטני לעסק שרוכש את השירותים שמתבססים עליה, מביאה איתה יתרונות והבדלים רבים מן האחות הקטנה והמוכרת שלה. הבדלים אלו נובעים מהצרכים השונים של צרכן הגלישה – עסק דורש יכולות ומאפיינים שונים מבית פרטי.

 

5 הבדלים בין אינטרנט עסקי לאינטרנט ביתי

כפי שציינו לעיל, ההבדלים בין אינטרנט עסקי לבין אינטרנט ביתי הינם נרחבים ורבים. בכדי להציג את הסוגייה בצורה הטובה ביותר, נציג חמישה מההבדלים העיקריים והניכרים ביותר שבין שני הקונספטים הנרחבים הללו:

 

  1. מהירויות סימטריות – הורדה VS העלאה

כשאנו מתייחסים ל״מהירות האינטרנט״ אנו לרוב מדברים על מהירות הורדת הנתונים. מהירות הורדה היא המהירות שבה הנתונים מגיעים מהרשת אל תחנת הקצה שלנו, המחשב, הסלולרי או הטלוויזיה – רוחב הפס יכתיב את מהירות הורדת התכנים מהאינטרנט אותם נעביר אל המכשיר שלנו. מנגד, נמצא את מהירות ההעלאה – רוחב פס זה יאפשר לנו, או ימנע ממנו, להעלות תכנים אל הרשת האינטרנטית. בכדי לבצע שינוע נתונים דו צדדי, מהיר ואיכותי, נדרשת מהירות העלאה מהירה. גם בעת שימוש בטכנולוגיות המבוססות על תשתית האינטרנט (ענן, בינה מלאכותית וכד'), תידרש מהירות העלאה מספקת. ההבדל בין מהירות ההורדה למהירות ההעלאה הוא דרסטי – בדרך כלל מהירות ההעלאה תהא קטנה פי 10 ממהירות ההורדה. ישנם עסקים שזקוקים להעברה של נפחים גדולים של נתונים דווקא ממחשבי העסק אל האינטרנט – אחסון קבצים בענן, שליחת קבצים גדולים אל לקוחות (גרפיקאים, אדריכלים, עורכי וידיאו וסאונד ועוד). לעסקים כאלה ניתן להציע פתרון אינטרנט עסקי סימטרי – כלומר מהירות הורדה והעלאת נתונים שווה.

 

  1. אבטחת מידע והגנת סייבר

כל גלישה ברשת האינטרנט דורשת אבטחת מידע, על עובדה זו אין עוררין. בעוד שאנו חושפים את פרטינו האישיים, מן הראוי שהטבע האנושי יוביל אנשים מסוימים לחפש לנצל עובדה זו לכוונות זדוניות. באינטרנט עסקי, לעומת זאת, הצורך באבטחת מידע והגנת סייבר גובר ואף נהיה תנאי סף. כאשר מדובר בנתונים עסקיים, שיכולים להוות פתח לגניבת משאבים יקרים מהעסק שלכם, חשוב להיות בטוחים כי אתם נתונים לביטחון מלא, סביב השעון. בעת רכישת שירותי אינטרנט עסקי, תוכלו ליהנות ממספר פרמטרים שאינם יהיו קיימים באינטרנט ביתי. ראשית, אבטחת המידע פועלת במיקוד על העסק שלכם, באופן מידי ועל ידי צוות ייעודי, סביב השעון. מעבר לכך, הגנת הסייבר כוללת יותר מרק אבטחה כללית לרשת – כל פעילות זדונית כנגד נתוניכם תיבלם עוד בחיתוליה. במשפט אחד – אבטחת המידע והגנת הסייבר שמסופקת לרוכשים שירותי אינטרנט עסקי הינה מקיפה, מבטיחה ובעיקר הכרחית.

 

  1. ריבוי משתמשים והפרדת תשתיות

ההבדל בריבוי המשתמשים שניכר בין אינטרנט ביתי לאינטרנט עסקי מתבטא בעיקר באיכות, בסדירות וביציבות הקו עליו תגלשו. באינטרנט ביתי, אין לדעת כמה, למה ומי גולשים על אותה התשתית בה תשתמשו. במידה ואתם גרים בבניין בעיר מאוכלסת, ייתכן כי עשרות אנשים חולקים איתכם את אותו רוחב הפס. מספיק שכמה משפחות משתמשות באותה התשתית, וכבר תוצאות הגלישה יורדות. באינטרנט עסקי, לעומת זאת, אם תבחרו בתשתית קו תמסורת ייעודי לעסק שלכם, התשתית שעליה תגלשו מותאמת ומותקנת במיוחד עבור הצרכים שלכם. עליה, עובדי העסק שלכם הם היחידים שיגלשו. על כן, היו בטוחים כי ביצועי הגלישה שלכם יהיו טובים יותר באופן משמעותי בעת גלישה על פני אינטרנט עסקי.

 

  1. תמיכה טכנית ושירות לקוחות

שירות הלקוחות שניתן עבור לקוחות פרטיים הגולשים על בסיס אינטרנט ביתי אינו רע, אך הוא גם אינו מיוחד בשום צורה שהיא. השעות קבועות, המענה לעיתים (בעת עומס) איטי, וזמן התגובה שניתן תואם את הצורך של הלקוח הפרטי. כבעלי עסקים, הצורך שלכם בתמיכה טכנית ושירות לקוחות גובר, וכמו כן, הוא נדרש בפרקי זמן קצרים ובזריזות. על כן, שירות הלקוחות והתמיכה הטכנית שתקבלו בעת רכישת שירותי אינטרנט עסקי הינו מתואם ללקוחות עסקיים.

 

  1. הבדלי תמחור

זהו ההבדל אותו כל אחד צריך להבין. היות והשירות של אינטרנט עסקי הינו פרטני, יחידני ומותאם באופן אישי, וכרוך בתשתית נפרדת ובחבילות ייעודיות, ברור כי התמחור של שני השירותים הללו יהיה שונה. בכדי לקבל גלישה איכותית, בטוחה ומהירה ברשת האינטרנט, כזאת שמותאמת לצורכי העסק, תאלצו לשלם מעט יותר מאשר האינטרנט שלכם בבית. עם זאת, ברור כי יש הצדקה להוצאה זו – היתרונות שברכישת אינטרנט עסקי עולים בצורה משמעותית על החיסרון שבהבדל המחיר היחסי.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם